Okolica oka - trudna do korekty...

 1. Dlaczego okolica oka jest trudnym obszarem zabiegowym?  

  Po pierwsze skóra jest bardzo cienka (ok 0,5-1 mm). Charakteryzuje się małą liczbą gruczołów łojowych, co spowalnia gojenie, często powstają siniaki. 
   
 2.  Z jakimi problemami w okolicy oka zgłaszają się pacjenci? 

  Najczęstsze problemy to wiotkość skóry i mała sprężystość, wyraz 'zmęczonych oczu', tendencja do obrzęków, cienie pod oczami, zmarszczki czy opadanie powiek. 
   
 3. Jakie zabiegi stosujemy przy wiotkości skóry i zmarszczek w okolicy oka? 

  Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest mezoterapia. Dzięki mezoterapii, zwiększy się gęstość skóry, napięcie i nawilżenie w naturalny sposób. Preparaty dopasowujemy indywidualnie do wieku i kondycji skóry. Ja stosuję preparat Princess, NCTF i Medifeel 12. 
  W okolicy oka nietrudno o wybroczyny, po zabiegu może pojawić się też lekki obrzęk. 
   
 4. Czy urządzenia laserowe mogą być pomocne w tej sytuacji? 

  Laser frakcyjny prowadzi do napięcia skóry, wygładzenia jej powierzchni, usuwa drobne zmarszczki. Dobrym połączeniem jest skojarzenie lasera frakcyjnego z mezoterapią. Laser daje energię, natomiast mezoterapia dostarcza materiałów do regeneracji, co może przyspieszyć proces odnowy i gojenie. 
   
 5. Co z cieniami pod oczami? 

  Tzw. 'cienie pod oczami' mogą występować już u młodych osób. Przyczyną może być minimalna grubość skóry, co doprowadza do prześwitywania naczyń krwionośnych, czy mięśnia okrężnego oka. Z kolei cienie barwnikowe powstają wówczas kiedy widoczna staje się melanina lub dochodzi do ...... tłuszczu.  
   
  W przypadku prześwitywania naczyń można zastosować laser. Gdy mamy cienie związane z melaniną możliwe jest zastosowanie IPL. Bywa, że musimy odesłać pacjenta do chirurga plastyka. 
   
  Przy zaniku tkanki tłuszczowej pod okiem i obecności bruzdy  [....] stosuje się podanie kwasu hialuronowego. Ja dzielę ten zabieg na 2 etapy w odstępach 1-2 miesięcy. 
   
 6. Jakie są metody korekty tzw. Kurzych łapek? 

  W przypadku zmarszczek mimicznych, na napiętej skórze bez tendencji do zwiotczenia i obrzęków sprawdza się toksyna botulinowa
   
  Nie możemy jej stosować, kiedy wiotkość skóry jest znaczna. U starszych osób z bardziej utrwalonymi zmarszczkami w okolicy oczy warto w pierwszej kolejności poprawić jakość skóry, czyli zastosować metodę 'ścierania' - głębokie peelingi lub laser frakcyjny. 
   
  U starszych osób, u których zmarszczki w okolicy oczu zaczynają powstawać można zastosować wypełnienie i stymulowanie skóry kwasem hialurownowym.  
 
About the Author